Sedací soupravy – jaké jsou možnosti?

Přemýšlíte nad koupí sedací soupravy ( či pohovky ), a hledáte nějaké tipy pro její výběr. Na internetu narazíte na spousty nabídek typu – za akční ceny. Není jednoduché si v dnešní době vybrat. V tom se vám pokusíme pomoci tímto článkem. Berte však na vědomí, co vyhovuje jednomu, druhému se nemusí ani trošku líbit.

Váš prostor a jeho možnosti

Prostor obývacího pokoje je asi hlavním omezujícím faktorem, který musíme zvážit při výběru pohovky. Musíte si zjistit, jestli se Vám do prostoru vejde jen rohová sedací souprava + 1 křeslo, které bývá většinou součástí nabídky. Náročnější na svou plochu jsou však sedací soupravy složené z více různých dílů. Ty jsou v dnešní době čím dál více žádané. Je to dáno hlavní výhodou – zákazník si může vybrat jen ty díly, které mu vyhovují. Provedení sedací soupravy dnešní době lze u pohovky kombinovat různé hloubky sedacích dílů. Kombinací hloubky sedáku lze soupravu „rozdělit“ na dvě části: Jednu formální s hloubkou sedu okolo 60cm a s pevnou opěrkou zad, což nejvíce oceníte při návštěvě Vašich známých. Druhá část pohovky má sedací část širší a opěrka na záda je nízká, či může chybět zcela. Tuto část oceníte především při „lenošení“ či dívání na televizi. Přeci jen sedací souprava je nedílnou součástí bydlení a zpříjemňuje volně strávené chvíle.

Účel pohovky

Sedací souprava stále zaujímá hlavní místo v obývacím pokoji a je využívána všemi členy rodiny. Primární účel je znát již ze samotného názvu – sedací souprava. Avšak v dnešní době čím dál více se uplatňuje designové pojetí pohovky. Zákazník by neměl i tak zapomínat, že na pohovce stráví nějaký čas, a proto by měla být souprava pohodlná. Tímto podmínkám vyhovují sedací soupravy s hlubším sedem a volně položenými polštáři v opěrné části, která je nízká. Můžete si zvolit jak pohodlné sezení, či ležení s nohama opřenýma o taburet. Pokud je pro Vás hlavním účel sezení a formální vzhled pohovky, zvolte hloubku sedu okolo 58-60cm. Velmi důležitá je v tomto případě i výška opěradla. V dnešní době se vyrábí mnoho druhů „klasických“ sedacích souprav. Ty mají jako hlavní výhodu – jednoduché vstává z polohy v sedu.

Materiál a provedení sedací soupravy

U tohoto bodu hraje hlavní roli váš (náš) pocit. Materiál z kterého je pohovky čalouněna, Vám musí být blízký. U někoho vítězí látka – vyvolává pocit teplat, má nejednotnou strukturu atd. Na druhé straně je kůže – ta se někomu může zdát chladná a studená. Vhodným vodítkem při výběru potahu je schopnost jeho čištění či dokonce praní. Toto hlavně oceníte, pokud máte děti. V tomto případě je výhodnější kůže, tu lze snadno jen otřít, a vše je uklizeno. U výběru pohovky si také rozmyslete, na jakém materiálu chcete sedět – buď to na pérovém sedáku či polyuretanovém sedáku.

Barevné provedení sedací soupravy

Výběr správné barvy je velmi důležitý. Musíte si rozmyslet, jestli má být pohovka v centru pozornosti či naopak má působit nenápadně. Pohovka by měla vytvářet harmonickou kompozici s ostatním nábytkem. Dnes se do módy znova vrací tmavé barvy s geometrickými vzory. Dále často narazíte na vzory květinové a abstraktní. Obecně však říci, že jako praktičtější potah lze zvolit světlejší potah s béžovo-smetanovou strukturou. Ty lze snadno doplnit solitérní barvou. Důležité body:

  • Zvažte Vaší finanční možnost
  • Poohlédněte se po trhu, kde co a za kolik nabízejí
  • Chcete sériový nábytek, či vyrobený na míru
  • Volba barvy a materiálu
  • Čistění a údržba sedací soupravy
Moderní sedací souprava v bytě

Moderní sedací soupravy jsou nedílnou součástí celého konceptu designu.

No Responses