Druhy a tipy ratanového nábytku

Co je to ratanový nábytek jsme Vám prozradili již v minulém článku. Nyní Vám prozradíme ještě pár dalších informací, které se mohou hodit, při koupi nábytku z ratanu. Ratan se skutečně hodí téměř všude. V dnešní době můžete na českém trhu najít mnoho druhů nábytku z tohoto přírodního materiálu. Můžete snadno narazit i na takové zajímavosti, jako je domácí bar (může být jak pro interiér, tak i exteriér), šatní skříně, zahradní lavičky či slunečníky a celé sedací soupravy.

Ratanový nábytek lze rozdělit do několika skupin, pro lepší orientaci při nákupu

Interiérový nábytek

Ratanový nábytek z ohýbaných tyčí – čalouněný

Tento typ je velmi rozšířený. Dá se používat do všech obytných prostorů. Jednoduše jej můžete kombinovat s jakýmkoliv druhem nábytku, nejen ratanového. Nábytek z ratanového proutí. Laicky a širokou veřejností je znám jako proutěný nábytek. Nábytek se vyrábí z proutí, které je kvalitní a jeho tloušťka je od 2,5cm až 4,5cm. Mnoho lidí se domnívá, že jsou k výrobě používány zbytky ratanu. To ovšem není pravda, proutí se přímo pěstuje pro výrobu. Nábytek z ratanové kůry. V dnešní době a zvláště posledních pár let, se stává nábytek z ratanové kůry velmi oblíbený. Tento druh nábytku vypadá velmi elegantně a luxusně. Hlavní nosnou konstrukci tvoří masivní dřevo, na které se poté přidává ratanový povrch, který musí být velmi kvalitní.

Kombinovaný nábytek

Tento druh nábytku je kombinací ratanu a masivního dřeva. Pokud je provedení kvalitní a například spolu s koženou bandáží, může pak tento ratanový nábytek vypadat velmi luxusně.

Exteriérový nábytek – ratanový nábytek na zahradu

Mnoho prodejců Vás bude při koupi ratanového nábytku vždy přesvědčovat, že můžete sedací sestavu nechávat klidně venku – na dešti a větru a nemusíte se o ni nikterak starat. Ovšem toto není pravda. Sice existují různé druhy ochranných laků a barev, které životnost ratanu prodlouží, ale ani nejlepší ochranný lak není schopen po celou dobu nábytek ochránit. Neloupaný ratan (s kůrou) má většinou lepší předpoklad, že vydrží déle, než samotný loupaný ratan. Pozor by jste si měli dát na to, že ratan nemá rád velké sucho a časté střídání teploty. Proto je vhodné jej umísťovat alespoň pod pergolu či do stínu.

Údržba ratanu

Prach z ratanového nábytku lze jednoduše odstranit tzv. antistatickou úpravou. Ratanový nábytek lze omývat studenou vodou, do které můžete přidat i trochu saponátu. Takto omytí nábytek nechte volně uschnout na vzduchu. Ratanový nábytek se doporučuje nikdy nesprchovat. 4 Doporučuje se jednou za čas nábytek přelakovat vodním lakem. Ten nábytku vrátí nový vzhled.